Lista Doctori Honoris Causa ai ULIM

Lista Doctori Honoris Causa ai ULIM


 

Doctori Honoris Causa ai ULIM

 

Nr.

d/o 

Numele, prenumele 

Data conferirii

Ţara

Funcţia deţinută la momentul conferirii titlului

1

Melnic Boris

16.10.1994

RM

Preşedinte Comisia Superioară de Atestare a RM, academician al A.Ş.R.M.

2

Constantinescu Emil

27.03.1995

România

Preşedinte Convenţia Democrată din România, Rectorul Universităţii Bucureşti, Preşedinte al României (1996-2000)

3

Curchod François

1995

Elveţia

Director general-adjunct, Organizaţia Internaţională de Proprietate Intelectuală (Geneva, Elveţia)

4

Kumantos Gheorghios

1995

Grecia

Preşedinte, Organizaţia Proprietăţii Industriale din Grecia

5

Van der Kloot William

27.03.1997

SUA

Profesor, Universitatea Stony Brook din New York

6

Kinsky Ferdinand

01.06.1997

Franţa, Nisa

Director general, Centrul Internaţional de Formare Europeană de pe lîngă Consiliul Europei

7

Vitriuc Nicolai

01.09.1997

Rusia

Membru al Curţii Constituţionale a Rusiei

8

Nigoul Cloud

16.10.1997

Franţa, Nisa

Director, Institutul de Studii Europene din Nisa, Secretar general al Academiei pentru Pace şi Securitate Internaţională

9

Complisson John

16.10.1997

Marea Britanie, Belfast

Export, Centrul de Studii a conflictelor din Kent

10

Anestiadi Vasile

01.09.1998

RM

Academician al AŞRM

11

Legros Willy

01.09.1998

Belgia, Liege

Rector, Universitatea din Liege

12

Piotrovski Raimund

01.09.1998

Rusia

Profesor, şef catedră la Universitatea din Sankt-Petersburg

13

Imielinski Kazimierz

01.09.1999

Polonia

Preşedinte Academia Poloneză de Medicină

14

Grzeskowiak Alicja

16.10.1999

Polonia

Mareşal Seimul Poloniei

15

Kaşlev Iurii

30.11.1999

Rusia

Rector Academia Diplomatică din Rusia

16

Iliescu Ion

24.03.2000

România

Senator al Parlamentului României, Preşedintele PSD, Preşedinte al României (1992-1996, din 2000)

17

Năstase Adrian

20.10.2000

România

Vice-preşedintele Camerei Deputaţilor, Parlamentul României, Preşedinte PSD, Prim-ministrul României (din 2000)

18

Snegur Mircea

18.01.2001

RM

Primul Preşedinte al Republicii Moldova

19

Michele Gendreau-Massalaoux

13.04.2001

Canada

Rectorul Agenţiei Universitare Francofone

20

Tuan Anh Nguyen

2001

SUA

Consultant economic superior al USAIDEN în RM

21

Longzhuang SHI

2010

China

Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar, Ambasada Republicii

Populare Chineze în R.M.

 

22

Jeong SANG UN

 

2010

Coreea

Rector al Universităţii Sungkyul  din Seoul,  Coreea de Sud

 

23.

Stephane CURTOIS 

 

2011

Franţa

Istoric francez, Directorul Revistei Comunismul, specialist în istoria comunismului

24.

Bernard Cerquiglini

 

1 martie 2012

Lyon, France

Rectorul Agenţiei Universitare a Francofoniei (AUF)

 

 


29.06.2017